BLOG

Dźwiękowy system ostrzegawczy (DSO) – czym jest i jak działa?

Decydując się na wdrożenie w swojej firmie systemu zabezpieczeń i zarządzania bezpieczeństwem, można spotkać się z propozycją jego uzupełnienia o DSO.

Skrót ten oznacza dźwiękowy system ostrzegawczy, który w znacznym stopniu zwiększa skuteczność pozostałych rozwiązań zabezpieczających.

W zależności od potrzeb rozwiązanie to może mieć również nieco inne zastosowanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że decyzja o wdrożeniu systemu DSO niesie za sobą wiele wymiernych korzyści.

DSO – co to jest i jak działa?

DSO, dźwiękowy system ostrzegawczy, to element systemów alarmowych, który emituje głośne sygnały w przypadku zaistnienia niebezpieczeństwa, takiego jak pożar czy włamanie. Głośny, przenikliwy alarm jest uruchamiany automatycznie w momencie, gdy urządzenia takie jak czujniki ruchu czy detektory zbicia szyby wykryją niepożądaną aktywność. Dzięki temu działanie instalacji DSO natychmiast przyciąga uwagę osób znajdujących się w pobliżu i umożliwia podjęcie szybkiej interwencji.

Warto również wspomnieć, że system ten może służyć także do nadawania różnego rodzaju komunikatów, w tym alarmowych, co jest niezwykle pomocne na przykład w sytuacji, która wymaga ewakuacji. Co więcej, DSO może posłużyć do emitowania ogłoszeń reklamowych oraz muzyki.

Aby system ten dobrze spełniał swoją rolę w sytuacji zagrożenia, stosuje się w nim takie rozwiązania, jak niepalne kable czy zasilanie awaryjne, a także taką jakość głośników, dzięki której nadawane komunikaty słowne są doskonale słyszalne i zrozumiałe.

DSO – system, który warto wdrożyć w swojej firmie

Zgodnie z rozporządzeniem związanym z ochroną przeciwpożarową budynków instalacja DSO jest obowiązkowa w takich miejscach, jak obiekty handlowe, szpitale, szkoły, domy dziecka, dworce, kina, stacje metra i wiele innych. Dźwiękowy system ostrzegawczy może być jednak doskonałym rozwiązaniem również w innych miejscach, w których zależy nam na szczególnym bezpieczeństwie.

DSO nie tylko pozwoli podjąć wcześniejszą interwencję w razie zagrożenia, zwiększając jej skuteczność, ale również odstraszy potencjalnych włamywaczy. Co ważne, instalacja ta może zostać połączona na przykład z system służącym do wzywania służb, co znacznie przyspieszy ewentualną akcję ratowniczą oraz zapewni większe bezpieczeństwo osobom przebywającym w budynku.

Jak wdrożyć dźwiękowy system ostrzegawczy DSO?

Zakładanie instalacji DSO wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymagań. Przede wszystkim powinna ona zostać zaprojektowana zgodnie z wymaganiami budynku przez osobę posiadającą konkretne uprawnienia – jest to tytuł inżyniera ochrony przeciwpożarowej. Co więcej, montażem instalacji DSO oraz jej testowaniem również muszą zająć się specjaliści.

Kolejną kwestią jest skuteczne zintegrowanie z pozostałymi elementami systemu bezpieczeństwa. Umożliwia to proponowane przez naszą firmę oprogramowanie Synapse PSIM Server, w którym można z powodzeniem połączyć DSO z systemem sygnalizacji pożarowej, zasysającym systemem detekcji dymu, kontrolą dostępu, systemem detekcji CO i LPG oraz wieloma innymi rozwiązaniami.

Scroll to Top
Scroll to Top